Anna Michałowska

anna-michalowska-fot-pawel-waga

Anna Michałowska (ur. 1983) – absolwentka kierunku Wokalistyka Jazzowa Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach (2014) oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (2005).

W 2008 roku wspólnie z mężem Jakubem Kotynią (gitara) i bliskimi jej lubelskimi muzykami nagrała płytę Inspiracje.

Jest niezmiernie aktywną artystką. Koncertuje, nagrywa, bierze udział w świetnych projektach. W 2013 roku została zaproszona przez Włodka Pawlika (zdobywcę nagrody Gammy) do wzięcia udziału w słynnym już dziś projekcie Wieczorem, spektaklu Teatru Starego w Lublinie, łączącego poezję Józefa Czechowicza i kompozycje Pawlika.

Jest laureatką Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Francuskiej (1999).

Ania od lat koncertuje. Brała udział w Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2007), Zaduszkach Jazzowych w Lublinie (2007-9), Jazz na Rynku (Lublin 2010), X Hades Jazz Festival (Lublin 2002), IX Świdnik Jazz Festival (2007).

Prowadziła Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe w Lublinie obok wybitnego czeskiego gitarzysty Davida Doružki.

W grudniu 2015 roku został zarejestrowany materiał na nową płytę Anny Michałowskiej, która ukaże się na przełomie jesieni i zimy 2016 i będzie nosiła tytuł Snów pejzaże. Album będzie zawierać kompozycje Ani oraz jej męża, gitarzysty Jakuba Kotyni do tekstów Andrzeja Namioty, Mariusza Migałki i Agaty Różyckiej.

Artystka ponadto, jest niezmiernie aktywna na polu pedagogicznym. Posiada ogromny autorytet jako wykładowca. Jej klasa wokalna na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym UMCS cieszy się wielkim uznaniem zarówno studentów jak i pedagogów. Ania uczy również Lubelskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej II stopnia im. Witolda Lutosławskiego. Prowadzi także wokalne zajęcia warsztatowe dla dorosłych przy Dzielnicowym Domu Kultury Węglin w Lublinie.

Wyróżnia ją mocny, wyrazisty głos oraz pełna wyrafinowanego smaku ekspresja interpretacyjna. Jej charakterystyczna barwa doskonale współgra z wieloma odcieniami współczesnej wokalistyki jazzowej. O jej śpiewaniu ktoś trafnie napisał: “ma w sobie pasję i potrafi to przekazać głosem”.

Każdy występ Ani jest entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność. Jej twórczość i koncerty na trwałe związane są z niepowtarzalnym pejzażem kulturalnym Lublina.

Oprócz muzyki jej pasją jest „człowiek” i literatura psychologiczna, ale nie pogardzi również dobrą powieścią historyczno-obyczajową.

fot. Paweł Waga