NAHORNY TRIO – HOPE
Na płycie znalazło się siedem kompozycji Włodzimierza Nahornego.
Nie mająca sobie równej twórczość lidera również i tu lśni oryginalnością. Tytułowa Nadzieja smutnego serca inspirowana jest pieśnią Jana Kochanowskiego. Heroes to utwór napisany na rocznicę powstania warszawskiego. W naszej historii swe źródło mają również: Jewry (powstanie w getcie warszawskim) oraz I’ll Remember December (wprowadzenie stanu wojennego). Kurpie, z kolei, to opracowanie trzech melodii ludowych (Macie dziadku grosik, Jakem jechał tyś na ganku stojała, Mamo moja mamo). Kocham O’Keeffe pochodzi ze spektaklu teatralnego w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.
Kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego wykracza poza kanon tria jazzowego. Utwory nierzadko mają rozbudowane formy, a ich stylistyka łączy jazz ze współczesną kameralistyką.
W książce znajdują się impresje lidera dotyczące powstania poszczególnych utworów.
Włodzimierz Nahorny | piano |
Mariusz Bogdanowicz | acoustic bass |
Piotr Biskupski | drums |
composed by Włodzimierz Nahorny (except Kurpie – traditional polish songs arranged by Włodzimierz Nahorny)
produced by Mariusz Bogdanowicz and Piotr Midas Semczuk
recorded at Studio Realizacji Myśli Twórczych (7,8 May 2013)
mix & mastering Piotr Midas Semczuk
2014 CONFITEOR 008
Recenzje:
“Kiedy Włodzimierz Nahorny wydaje płytę, możemy być pewni, że dotrze do nas muzyka niezwykła, piękna. Od strony jazzu – arcyamerykańska, od strony ducha – romantyczna, polska.
Nasz znakomity kompozytor, pianista, bandleader, wpisany złotymi zgłoskami w historię naszej muzyki popularnej: od piosenki przez muzykę ilustracyjną po jazz, albumem „Hope” dokonuje małego remanentu inspiracji, przeżyć, dokonań. Znalazło się na nim siedem kompozycji lidera.
Tytułowa „Nadzieja smutnego serca” inspirowana jest pieśnią Jana Kochanowskiego. „Heroes” to utwór napisany na rocznicę Powstania Warszawskiego. W naszej historii swoje źródło mają również: „Jews” (powstanie w getcie warszawskim) oraz „I’ll Remember December”, który upamiętnia inną czarną kartę naszej historii, ale i emanacje patriotycznych postaw – wprowadzenie stanu wojennego. Dla mnie perła albumu. „Kurpie” to opracowanie trzech melodii ludowych, czyli coś tak typowego dla Nahornego jak Wawel dla Krakowa. Jego muzyka przepełniona jest odwołaniami do naszej muzycznej spuścizny, zarówno tej zapisanej w nutach przez Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, jak i tej niesionej na skrzydłach przekazu pokoleń przez artystów ludowych. ”
(Piotr Iwicki, Gazeta Polska, 8.03.2014)
ISBN 987-83-931610-8-9
(płyta CD stanowi integralną część książki “Nahorny Trio HOPE”)
Jej portret