Heavy Metal Sextet

HEAVY METAL SEXTET

heavy-metal-sextet-1

Waldemar Szymański trumpet, violin
Tadeusz Jakubowski alto saxophone
Janusz Kowalski tenor saxophone
Zbigniew Jakubek piano
Mariusz Bogdanowicz bass
Mirosław Sitkowski drums

Heavy Metal Sextet powstał na początku marca 1982 roku z inicjatywy Mariusza Bogdanowicza. Pierwszy występ odbył się 26 marca na konkursie Jazz Juniors w krakowskiej Rotundzie w składzie: Waldemar Szymański – tp, Tadeusz Jakubowski – as, Janusz Kowalski – ts, Jarosław Małys – p, Mariusz Bogdanowicz – b, Henryk Stanoszek – dr.

HMS zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołowej a laureatami indywidualnymi zostali: Szymański, Kowalski, Małys i Bogdanowicz.

Wszyscy członkowie pierwszego składu studiowali wówczas na jedynym w Polsce Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Henryka Stanoszka po kilku miesiącach zastąpił Jacek Sobek. Od początku 1983 roku na perkusji grał Mirosław Sitkowski.

W krótkim okresie istnienia (1982-84) HMS wywołał spore wzburzenie na scenie jazzowej w Polsce i zagranicą.
W 1982 roku zdobył Klucz do kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jan Ptaszyn Wróblewski przyznał mu nagrodzę Złotego Dyzia.
Czytelnicy Jazz Forum w ankiecie Jazz Top uznali HMS za Nową nadzieję roku 1982.
W kolejnych latach zespół zajął trzecie miejsce w kategorii Zespół roku 1983 i drugie w 1984.

W 1983 roku ukazała się pierwsza płyta HMS, w 1984 druga. Obydwie zostały wydane przez wytwórnię Poljazz.

Sukcesy zespołu to również:
I miejsce na konkursie jazzowym w Dunkierce (Francja) 1984.
II miejsce w Jazz Hoeilaart (Belgia) 1984, gdzie również trębacz zespołu Waldemar Szymański otrzymał główną (jedyną) nagrodę solistyczną.
Ważniejsze festiwale:
Jazz nad Odrą 82’, 83’, 84’,
Jazz Jamboree 83’,
Bratysławskie Dni Jazzowe 83’ (Czechosłowacja),
Pomorska Jesień Jazzowa 83’
Umbria Jazz 84’ w Perugii (Włochy)

Sporym osiągnięciem był również udział całego sextetu w Scandinavian Jazz Week in Umea 84’ (Szwecja). Jednym z wykładowców na workshopie był Sahib Shihab, saksofonista, który grywał z Coltranem.
Zespół grał liczne trasy koncertowe w całej Polsce (w jednej z nich, w 1983, wziął udział Tomasz Szukalski) i dwie „zagraniczne” – w Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie na jeden z koncertów przyszła publiczność oczekująca muzyki rockowej…
HMS kilkakrotnie koncertował w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie, na jednym z nich gościnnie zagrał Kazimierz Jonkisz.

HMS, w momencie powstania sięgał do tradycji hard-bopowej, lecz po niedługim czasie rozszerzył profil o wpływy jazz-rockowe i funkowe. Wówczas to standardy z ery Silvera, Adderlaya i Davisa, zostały zastąpione kompozycjami Szymańskiego, Kowalskiego i Bogdanowicza. Taki charakter zespołu utrzymał sie właściwie do 1984 roku.

Zespół zawiesił działalność w grudniu 1984. Reaktywował się latem 2011 roku.

Janusz Kowalski jest absolwentem Berklee School of Music i mieszka w Bostonie, Waldemar Szymański we Frankfurcie nad Menem a Tadeusz Jakubowski w Hamburgu. Pozostali Heavymetalowcy działają w Polsce.