Przy Tobie – Mariusz Bogdanowicz – piosenki

Kup  płytę PRZY TOBIE – Mariusz Bogdanowicz – piosenki

przy-tobie-all-fot-pawel-waga

Paulina Mazepa wokal, chórki
Katarzyna Maziarczyk wokal, chórki
Anna Michałowska wokal
Natalia Nejman wokal
Monika Szymczyk wokal
Kinga Ziółko wokal, chórki
Mariusz Bogdanowicz kontrabas
Michał Iwanek fortepian
Adam Wendt saksofon sopranowy i tenorowy
Sebastian Frankiewicz perkusja, instrumenty perkusyjne

 

Projekt jest wspierany przez FUNDUSZ PROMOCYJNY STOART

FUNDUSZ PROMOCYJNY STOART

Przy Tobie to piosenki Mariusza Bogdanowicza do tekstów Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka, Justyny Holm, Marii Przybysz, Marka Gaszyńskiego, Wojciecha Ziembickiego i Stefan Łęczyckiego.
Jest to muzyka operująca przestrzenią, z dużą dawką emocji. Jak w całej twórczości Mariusza Bogdanowicza, również i tu pierwszoplanową rolę odgrywa melodyka w swym lirycznym wcieleniu.
Do udziału w tym, powołanym do życia w 2012 roku projekcie, lider zaprosił młode wokalistki związane z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ich osobowości pełne są młodzieńczej spontaniczności, witalności i entuzjazmu a sugestywna wrażliwość sprawia, że przekazywane treści stają się bliskie odbiorcy.
Wyrafinowane improwizacje wspaniałych instrumentalistów dodają głębi wyrazowej interpretacjom  poetyckich tekstów naszych najwybitniejszych autorów.
Przy Tobie to próba połączenia muzyki pop z elementami jazzu. Nie znajdziemy tu nowomodnych eksperymentów. Rezultat, w zamyśle lidera, jest adresowany do odbiorcy poszukującego raczej spokoju i oddechu niż wrzawy i zgiełku.
Na płycie Przy Tobie znalazło się jedenaście utworów. Powstawały one przez całe artystyczne życia lidera i w większości nigdy nie były wydane. Każdy z nich nagrany jest w innym składzie instrumentalnym. W sesjach nagraniowych wzięli udział wybitni polscy jazzmani, wśród nich legenda polskiej muzyki  Włodzimierz Nahorny a także: Adam Wendt (ts, ss), Paweł Tomaszewski (p), Piotr Schmidt (tp), Marcin Olak (g).
Utwory Miłość nam piosenkę gra i Krystaliczna Nadzieja Wojciech Młynarski i Andrzej Poniedzielski napisali specjalnie na tę płytę. Do piosenek tych powstały wideoklipy. Akcja pierwszego z nich rozgrywa się jest na Starym Mieście w Lublinie. Drugi osadzony się w plenerach pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Przy Tobie to propozycja dla wymagającego słuchacza ceniącego sobie dobry tekst, nienatrętną, wysublimowaną muzykę i pełne uczucia interpretacje, a wszystko w aurze prostoty i normalności.

 

——————————————————————————————————————————————-

Fragmenty recenzji koncertu Przy Tobie, który odbył się 23 listopada 2012 w Teatrze Starym w Lublinie:

„Mariusz Bogdanowicz. Basista, kompozytor, aranżer. Poeta. Poeta?!… Nie jest wszak autorem wierszy będących kanwą utworów, które wypełniają program koncertu. Lecz słuchając muzyki płynącej ze sceny odnosiło się nieodparte wrażenie, że utożsamił się On ze słowem, i rytmem, i głębią owej poezji. Że stała się Jego częścią zanim przerodziła się w język dźwięków. Tak stał się poetą. Zdumiewająca wprost jedność sztuk w swej ekspresji miała w sobie prawdę. I była tak po prostu – piękna. (…) Subtelność, operowanie stonowaną dynamiką, (…) każde „drgnienie powietrza” nabierało kształtów, zmuszało, aby je „dotknąć i pamiętać”. (…) Wsłuchanie się w każdy dźwięk słowa i poezję muzyki. (…) był to spektakl i poezji i muzyki, i światła, a genius loci dodatkowo zaczarował zgromadzoną w dniu 21 listopada 2012 roku publiczność.”
(Mariusz Bogdanowicz „… To mój czas zachwyceń…”, Zofia Bernatowicz, Meakultura 30.12.2012)

fot. Paweł Waga

Przy Tobie info [.pdf]